Všímavosť pomohla k záchrane vzácneho druhu

Všímavosť pomohla k záchrane vzácneho druhu

V septembrový daždivý deň, všímavosť ľudí pomohla zachrániť vzácny druh dravca. Okolo obeda ohlásila neznáma osoba na Správu Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava, že v lokalite Michaľovka v Námestove našli dravca ležiaceho v mokrej pŕhľave. Po príchode na miesto sme vďaka echu našli zmoknutého ležiaceho dravca – orla krikľavého. Orol krikľavý bol na mieste obhliadnutý, bol to celkom silný jedinec, bez viditeľných zranení, no nelietal a zdal sa byť dezorientovaný.

Nájdený orol krikľavý

Keďže neprijímal žiadnu potravu a bolo potrebné podrobnejšie vyšetrenie, bol dravec vzatý na odbornú prehliadku na veterinárnu kliniku ORAVET v Námestove. Tu orla krikľavého zröntgenovali, bola mu odobratá krv na analýzu a následne po zisteniach mu na klinike podali infúziu.

 

Orol krikľavý bol umiestnený v rehabilitačnej stanici SCHKO Horná Orava v Námestove, kde sa o neho pravidelne starali zoológ a strážcovia. Stav sa mu zlepšoval veľmi pomaly, spočiatku neprijímal potravu no nakoniec sa mu podarilo zotaviť sa. Jedinec bol po rehabilitácií vo výbornom stave a tak sme sa na poslednú chvíľu rozhodli ho vypustiť. Veríme, že sa mu podarilo včas odletieť na dlhú cestu na zimovisko.

Aj vďaka ornitologickému krúžku, ktorý mal orol na nohe sme zistili, že išlo o 3 ročného jedinca, krúžkovaného na území Oravy.

Veľmi nás teší a zároveň so srdca ďakujeme všímavým ľuďom, ktorým nie je akýkoľvek život ľahostajný.

ĎAKUJEME