Nielen svet, ale aj Orava sa topí v odpadoch…

Nielen svet, ale aj Orava sa topí v odpadoch…

Po dlhej a tvrdej zime prišla konečne jar. Kde kto by čakal na zakvitnuté záružlie pozdĺž potôčikov, kŕkanie žiab v mokradiach, či zazelenanie sa krajiny.

Opak je ale pravdou. V potôčikoch nie je voda ani po zime, na ich brehoch vidno nahromadené odpadky, ktoré tam topiaci sa sneh priniesol. Z igelitových vriec cítiť zápach  mŕtvych tiel vyhodených zvierat. Toto je pravý obraz jarnej Oravy. Plastové fľaše sa váľajú všade navôkol, popri cestách, v lesoch, plávajú na hladine Oravskej priehrady. Myslím, že nikomu tento pohľad nie je príjemný.

Od mala deti učíme, kam patrí odpad, ako ho triediť a sami nie sme vzorom. Áno, práve my dospelí nechávame v krajine najviac stôp, hlavne tých negatívnych. Je smutné keď naše deti po nás dobrovoľne zbierajú odpad, a sú zhrozené ako je to možné.

Blíži sa Deň Zeme. Mali by sme všetci priložiť ruku k dielu, k očisteniu našej krajiny, k zachovaniu čistého a zdravého prostredia. Len vtedy budeme naozaj spokojný a šťastný.

Bez čistých riek, bez zdravej a čistej krajiny sme odsúdený na zánik.

Prosíme Vás, neváhajte vyčistiť aspoň kúsok prírody. Upratať si za humnami na svojich poliach a vo svojich lesoch. Vaše deti Vám za to poďakujú.

V CHKO Horná Orava sa konalo viacero dobrovoľníckych akcií zameraných na zber odpadu v krajine. Pohľad na práčky, či chladničky vyhodené v potokoch, pneumatiky, fľaše, dáždniky, či gumáky…. Pripadalo nám to ako šialenstvo. Šialenstvo jedného, jediného a najinteligentnejšieho tvora tejto planéty „Človeka“.

Prosím nebuďte ľahostajní!!!

Ďakujeme

Skúste sa otestovať: Ako dlho sa odpad v prírode rozkladá?