Máme radi prírodu. Ale naozaj?

Posledné týždne, snáď každý z nás pocítil pokoj a radosť pri prechádzke prírodou Oravy. Zmenil sa aj režim návštev vzácnych prírodných zákutí. Nemáme na ne čas len v nedeľu. Do prírody chodíme v týchto slnečných jarných dňoch takmer každý deň. Je to skvelé. Takto sme prírode bližšie, vieme ju lepšie pocítiť, pochopiť a v nej pookriať, načerpať duchovnú energiu, zbaviť sa stresov. Správcovia chránených území sa tešia veľkému záujmu ľudí rôzneho veku o prírodné zákutia. Najmä návštevnosti vybudovaných náučných chodníkov, ako napríklad medzi Slanou Vodou – Babou horou.

No je tu jeden smutný fakt. Nie všetci vedia, ako sa v prírode správať.

Každý z nás má svoju predstavu príjemne strávenej chvíle v prírode. Niekto k tomu potrebuje pokoj a ticho, iný alkohol a cigarety. Je to každého vec. No malo by to mať jednu spoločnú podmienku. Nesmieme za sebou zanechávať stopy v podobe odpadov, ničenia a bezohľadnosti. To, ako to v prírode vypadá, je len a len naša vizitka.

Správu Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava výsledky kontrol náučných chodníkov zarmucujú. Kamkoľvek sa pozrieme, všade vidíme odpadky. Pod nohami sú fľaše od alkoholu, plechovky z nápojov natisnuté v schránkach na pamätné knihy, cigaretové krabičky medzi doskami informačných panelov… V dobe najväčšieho sucha si niekto založí ohník rovno na vstupe do dreveného altánku a po sebe nechá rozhodené zbytky jedla. Alebo si pofajčí priamo na rašelinisku a ohorky hádže okolo seba. Je to na zaplakanie.

Pri študovaní náučných tabúľ cítite neznesiteľný smrad. Priam za každou tabuľou si návštevníci zriadili verejné WC. Akoby by hlbšie do lesa nevedeli zájsť a potrebu po sebe zahrabať. Je neuveriteľné, čoho všetkého sme schopní!

O slovo sa hlásia aj agresívny jedinci. Komu vadí náučná tabuľa? Kto si dá toľko námahy, aby ju na komplet zdemoloval? Takýchto prípadov sa na chodníku nájde viac. Odstrihnuté káble sčítacieho zariadenia, vytrhnuté svetlá, rozbité schránky…. Nechápeme. Vy áno? Všetky zdevastované veci mali slúžiť ľuďom. Boli vybudované pre radosť. Odpadky a toaletné papiere tiež musia vyzbierať len ľudia. Teraz v čase koronavírusovej krízy je financií nedostatok a my musíme zabezpečiť opravu toho, čo mohlo ešte roky slúžiť. Ťažko sa vysvetľuje deťom, kto to urobil a prečo?! Áno, aj deti pomáhajú pri pravidelnom čistení tohto hnusu.

Priatelia, z celého srdca Vás prosíme dodržiavajte zásady správania sa v prírode. Pristupujte k nej, ako k svojmu domovu. Ako by ste boli u seba v obývačke. Tiež by ste si nerozkopali televízor a nehasili cigarety o gauč, či nevykonávali potrebu vedľa konferenčného stolíka!

Vďaka za návštevu prírody. Že sa v nej správate tak, aby mohla lákať k návšteve aj ďalších.