Zajtra v sobotu 27. marca 2021 o 20.30 sa Slovensko opäť raz zapojí do najväčšej celosvetovej kampane na ochranu planéty, Hodiny Zeme. Svetlá významných svetových metropol vrátane Slovenska sa vtedy zvyknú zahaliť do tmy a ľudia upriamia svoju pozornosť na to, čo môžu urobiť pre záchranu prírodných zdrojov našej planéty.
 
Pridajte sa aj vy k miliónom ľudí, ktorých nielen myšlienky ale aj činy budú patriť prírode.
Príroda nám mizne pred očami a musíme sa za ňu postaviť. Všetko čo potrebujeme a od čoho sme závislí pochádza z prírody.
Zmena začína od každého z nás a tak vo svojich domácnostiach vypnime na hodinu svetlá!

Môžeme sa spojiť  a urobiť konkrétny čin pre prírodu.

Oficiálne video Hodiny Zeme 2021 (SK titulky)

https://youtu.be/LfkjqQoh8aA

Ak máte chuť pomôcť ďalej PODPORTE HODINU ZEME: DAJTE ŠANCU ZRANENÝM ZVIERATÁM!!

WWF Slovensko a Záchranná stanica pre zranené živočíchy v Zázrivej pri tejto príležitosti spustila kampaň ŠANCA PRE ZRANENÉ ZVIERATÁ na portáli StartLab www.startlab.sk/zranenezvierata, ktorá potrvá do konca apríla.

Vyzbierané peniaze budú použité na rozšírenie stanice o malý lesík, ktorý poskytne vhodný priestor najmä väčším druhom zvierat v čase rehabilitácie. Priestor je potrebné oplotiť a vybudovať prístrešok. Časť peňazí bude použitá na dokončenie návštevnej zóny, kde pribudnú náučne prvky pre deti. Každoročne stanicu navštívi viac ako dvetisíc návštevníkov, najmä rodín s deťmi a školské triedy. Kampaň môže podporiť každý jednotlivec i firma.

Záchranná stanica funguje v Zázrivej na Orave od roku 2001 a zameriava sa na záchranu poranených či chorých voľne žijúcich zvierat a opustených mláďat, ich rehabilitáciu a návrat do prírody. Od vzniku zachránila už viac ako dvetisíc zvierat, dominujú vtáky, a to najmä dravce – orol skalný, myšiak lesný či sokol myšiar, ale i ostatné vtáky. Nasledujú cicavce, obojživelníky a plazy. Starali sa tu už o zranené vydry, ježkov, veveričky, ale aj o dve vĺčatá, rysicu Leu či deväť medvedích mláďat.

Vo viac ako 90 percentách prípadov je príčinou toho, že sa k nám do záchrannej stanice dostane zranený živočích, práve človek a ľudská aktivita. Medzi najčastejšie druhy zranení patrí zásah elektrickým prúdom či náraz do elektrických vedení, a to najmä v prípade vtákov. Nasledujú nárazy do sklenených plôch budov, ktoré pôsobia ako zrkadlá. Vták vidí v skle odraz stromu či oblohy a narazí do prekážky v plnej sileTretiu veľkú skupinu tvoria zvieratá, ktoré sa zrania pri prekonávaní rôznych typov bariér, ktoré pribúdajú v krajine, či už ide o cesty alebo oplotenia. A špeciálnym obdobím v stanici je jar, keď k nám prichádza množstvo mláďat, ktoré niekedy ľudia odnášajú z prírody zbytočne,“ vysvetľuje zakladateľ Záchrannej stanice pre zranené živočíchy Metod Macek.

Pomôžte aj vy prinavrátiť čo najviac živočíchov do voľnej prírody a podporte túto kampaň!
Video Hodina Zeme 2021: Šanca pre zranené zvieratá