Čo je YOUTH AT THE TOP ?
V niekoľkých alpských a karpatských chránených oblastiach a prírodných lokalitách sa mladí ľudia v rovnaký deň vydajú spoznávať prírodu a spoločne v horách zdieľať ľudské, kultúrne a umelecké zážitky.
Spoločnou témou 10. ročníka boli „Alpské kvety a opeľujúci hmyz“.
Tohtoročná Mládež v horách bola jedinečná.
Téma opeľovačov, kvetín a lúk nám bola veľmi blízka. Veď práve lúky plné kvetov sú miestami, ktoré Oravu charakterizujú.
Svoju púť deti začali detailným spoznávaním života včiel v múzeu APILANDIA a to ešte pred dňom, kedy reálne navštívili včelnicu. Pani, ktorá deti sprevádzala v múzeu nevedela na ktorú otázku skôr odpovedať. Modely včiel, kvetov, včelárskych potrieb v nadrozmernej veľkosti nás úplne pohltili. Možnosť vyskúšať si, vžiť sa do života hmyzu bolo parádna. Obrovský dymák z ktorého sa dymilo, včelie oko, detaily krídel, modely premeny včelieho vajíčka na dospelú včielku boli, pre deti naj hračkami. V piatich sálach sme sa dozvedeli to, čo by sme ťažko hľadali v knihách. Druhou časťou dňa boli workshopy, kde sme pracovali so včelími produktami, najmä voskom, medom… Vyrábali sme točené včelie sviečky, mydlá, či Florentské doštičky z vosku pokryté kvetmi, ktoré sa už dávno využívali ako odpudzovače molí do skríň.
Najlepšie nás však čakalo dňa 18.-19.júla 2024, kedy sme sa konečne stretli všetci (aj v deti v iných krajinách) a mohli sme vyraziť do terénu. Za cieľ sme si vybrali nádherné podhorské kosné lúky Oravy, v lokalite NATURA 2000 s názvom Koleňová. Ich pestrosť, vôňa, život nás uchvátili. Kráčali sme krajinou, spoznávali druhy medonosných kvetín a sledovali ich život a zároveň sa hrali. Všade lietali včielky, motýle, nad hlavami zas dravé vtáky, v diaľke sa ozýval múkot kráv. Tradičné kosenie, sušenie sena a pastva nad obcou Zákamenným nás veľmi potešilo.
K putovaniu a hrám sa pridal aj pán včelár Štefan s manželkou Kristínou z obce Zákamenné. Tí nás vzali do svojho kráľovstva. Ukázali apidomček, v ktorom trávia čas aj so svojimi vnúčatami, porozprávali nám o jeho význame, ako ho stavali a čo všetko pre nich znamená.
V úľoch apidomčeka práve prebiehala „dráma“, kedy robotnice vyhadzovali z úľa nepotrebných trúdov… Ako pán včelár povedal, „o chvíľu bude zima a nepotrebných už nechcú“. Ako sme tak kráčali lúkami k smrekovému lesíku, zbadali sme ďalšie úle. Tam sme sa zastavili, a v tieni stromov sme sa učili používať a rozpoznávať včelárke pomôcky. Pán včelár nám nasadil kukly a smeli sme ísť pozrieť priamo na prácu včeličiek. Tu sme lámali sme svoje obavy z včiel, detailne sme pozorovali ich život, načúvali múdrym a skúseným slovám včelára. To že bez opeľovačov by svet nebol svetom, v nás ostane. A rady ako im pomôcť určite vyskúšame. Za odmenu sme mohli okúsiť med, ešte zavretý v včelích plástoch. Ktorý pred chvílinkou ešte včely vyrábali. Bol magický J
V ten deň sme boli veľmi vyčerpaní, postaviť stany, okúpať sa a pri opekačke na ohni si aj zaspievať. Druhý deň nám priniesol nové sily. Vybrali sme sa spolu so zoológom a botanikom skúmať život hmyzu a zázrak opeľovania. Skúšali sme rôzne techniky odchytu hmyzu ako smýkanie sieťou, či odchyt exhaustormi. Na pozorovanie sme museli po užívať lupy, lebo telíčka bezstavovcov sú pre naše oči veľmi malé. Stihli sme sa zahrať aj hry o vývoji hmyzu. Cestou sme nazbierali kvetiny, ktoré boli našim tvorivým materiálom. Rozhodli sme sa že si za odmenu sami vyrobím medaily, na ktorých budú zachytené naše obľúbené kvety. Tajne sme si vylosovali kamaráta, pre ktorého sme medailu s odtlačenými kvetinami vytvárali. Bola to veľká zábava.
Ostáva nám len z celého srdca poďakovať za Vašu podporu a možnosť spoznať nových priateľov a tiež svet opeľovačov a kvetín Oravy.
Správa Chránenej krajinnej oblasti Horná Orava pripravila podujatie Mládež v horách 2024 za podpory asociácie Alparc (Alpská sieť chránených území) a s finančnou podporou nemeckého Ministerstva životného prostredia, Monackého kniežatstva a tiež Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky. Veľmi Vám ďakujeme!!!